Fantastiskt att det blev av i år igen, möjligheten att i en egen monter på bokmässan i Göteborg, kunna stå och luras i fyra dagar, genom att lansera 5 böcker dom inte finns från ett förlag som inte existerar.
//Hemsidan för nya boken ”Sven Boqvist – Paris & Cote dÁzur” md bildexempel
www.thepennpals.com
//Hemsidan för bokförlaget Arturo Publishing
www.arturopublishing.com Budgetpackning. Tavlor, 6 meter x 240 cm tyg, kostym, 5 stora tunga böcker, kameraväska mm mm mm
Jag chansade vilt och bokade rum genom Air BnB, för alla hotell var fullbokade och det blir billigare. Detta innan jag visste om jag skulle få rum på mässan. Men det det slog ju in och sen bodde jag 200 meter från entren och därirån kunde jag se min egen monter så det var ju hyfsat nära och bra. För att inte tala om min favoritaffär som säljer jättesmörgåsar, 30 cm painriche fylld med kyckling, curry, bacon, ägg, tomat och gurka, för 37 kronor, INKLUSIVE en Coca Cola. Otroligt.
Här sätts det upp svart tyg i montern. Det gjorde susen.
Och så här blev montern till slut med en glad innehavare med Joseph P Lutz-boken i hand.
Och sen kom det en massa folk. En väldig massa.
Jan Guillou var också på mässan och signerade sina böcker. När han gjort de sista gick jag fram och sa att ”jag gör tvärtom, jag lanserar böcker som inte finns från ett förlag som inte existerar”, varvid han vände bort blick och huvudet och sa ointresserat att ”det måste vara svårt”. Svårflörtat =)
Och här är mina trevliga grannar från Riksarkivet. De var mitt emot och till höger om mig var det ett norrländskt förlag och till vänster en islamisk förening, och till vänster om dem, ett par japanska massagekuddeförsäljare =).
Det var en mycket trevlig upplevelse. Det största ögonblicket var när Ingmar Bergmans hovfotograf ( i 20 år ) , Bengt Wanselius kom förbi och undrade förbryllat varför han aldrig hör talas om Sven Boqvist, och jag bara matade på med historier om varje bild, tills jag avslöjade saningen. Då blev det väldigt glada miner, och förvirring.
Förra årets rapport finns här … http://www.lutzimages.com/pellepiano/the-penn-pals-bluffen-pa-bokmassan/